Tülay Hatimoğulları’ndan Erdoğan’a: Aynaya bakıp kendini anlatıyorsun

İZMİR – Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, temaslarda bulunmak üzere geldiği İzmir’de, 17 Haziran 2021’de HDP binasına yönelik Onur Gencer tarafından gerçekleştirilen silahlı saldırıda katledilen Deniz Poyraz ile cezaevinde kansere yakalanması üzerine tahliye edilmesinin ardından hayatını kaybeden Cemal Tanhan’ın mezarlarını ziyaret etti.

Daha sonra esnaf ziyaretleri gerçekleştiren Hatimoğulları, Bayraklı ilçesinde düzenlenen halk buluşmasına katıldı. Hatimoğlulları’na HEDEP milletvekilleri Burcu Gül Çubuk, İbrahim Akın, George Aslan ve Öznur Bartın da eşlik etti.

Parti kongresi sonrası tüm kentlerde çalışmalara başladıklarını söyleyen Hatimoğulları, HEDEP’i yeniden yapılandırma çalışması için yola çıktıklarını ifade etti.

Hatimoğulları, “HEDEP ismi herkesin yüreğinde sıcacık bir duygu oluşturdu. Bu büyük bir duygu fırtınası yarattı. Fakat buna bile tahammül edemediler ve Yargıtay ismimizin kısa adının değişmesini istedi. Ne yaparlarsa yapsınlar ne HEDEP’i ne mücadelemizi halkımızın yüreğinden sökemezler” dedi.

‘ÖCALAN ÜÇ YILDIR AVUKATLARI İLE GÖRÜŞTÜRÜLMÜYOR’

İmralı Cezaevi’nde PKK lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin devam ettiğine değinen Hatimoğulları, “Sayın Öcalan üç yılı aşkın bir süredir ne avukatlarıyla ne ailesiyle görüştürülmüyor. Bununla ilgili başlayan bir kampanya vardı ve Gemlik yürüyüşünü gerçekleştirdik. Şimdi de şubat ayına kadar devam edecek olan bir açlık grevi var. Bu bizler açısından büyük bir mücadele azmidir. Ama biz içeriden bir tabut çıkmaması ve Kürt halkının talepleri doğrultusunda yürütme konusunda ısrarcıyız. Kürt sorunu ülkenin demokratikleşmesinin önündeki en temel sorundur. Sorunun diyalog ve demokratik yollarla çözülmesi için mücadele edeceğiz” diye konuştu.

“Devletin Kürtleri çöktürme planıyla bedel ödedik ama boyun eğmedik” diyen Hatimoğulları, Filistin ve Rojava’da yaşananlara da değindi.

Hatimoğulları, “Filistin halkının katledildiği günlerden geçiyoruz. Tüm dünya bunu izliyor, Erdoğan’da konuşmaktan başka bir şey yapmıyor. Yaptırımsa İsrail ile olan tüm ticari anlaşmalar iptal edilsin. Rojava’da yaşatılanlarla Filistin’de yaşananlar aynıdır. Filistin ve Kürt sorunu çözülmediği sürece Orta Doğu’nun barışa ulaşması mümkün değildir. Barışı da hep birlikte inşa edeceğiz” ifadelerini kullandı.

‘ADAY ADAYLIĞI BAŞVURULARINI BAŞLATTIK’

İzmir’in ekolojik sorunlarından bahseden Hatimoğulları, doğa mücadelesinin önemine vurgu yaptı.

Yerel seçimlerde ne yapılacağı üzerine çok fazla soru sorulduğunu belirten Hatimoğulları, aday adaylığı başvurularını başlattıklarını aktardı.

Halkın talebi üzerine adayları ön seçimle belirleyeceklerini kaydeden Hatimoğulları, “Bunun yanı sıra batıda da adaylık başvurularımız başlıyor. İzmir’de de çok sayıda aday beklediğimizi bilin. Hangi kentte yaşıyorsak orada seçime gireceğiz. Batıda kazanmak üzerine bir strateji kuruyoruz. Kürdistan’da kayyım atanan belediyelerimizi almak dışında bir seçeneğimiz yok. Sadece kazanmak değil aynı zamanda kazandığımız belediyeleri kayyımlardan koruyan bir halk örgütlülüğünü seçim çalışmasında öreceğiz. Kent uzlaşısından bahsediyoruz. O kentte yaşayan bütün toplumsal dinamiklerle, emek-meslek örgütleri, kadın, gençlik ve ekoloji örgütleriyle bir araya gelerek kentin kaderini görüşeceğiz” dedi.

Hatimoğulları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “CHP ve HEDEP kapalı kapılar ardında masaya oturdu” açıklamasına da tepki gösterdi.

Hatimoğulları, “Ey Erdoğan bizler senin kadar ‘U’ dönüşü yapacak kapasitede değiliz. Aynaya bakıp kendini anlatıyorsun. HEDEP olarak yapacağımız her işbirliğinin açık olacağını biliyorsunuz. Her şeyi açıklık ilkesiyle yapmaktayız. Her şey bu kameralar karşısında konuşulacak. Yerel yönetimlerden merkeze kadar bu ülkeyi demokratikleştirecek, bu ülkenin kronik sorunlarını çözecek HEDEP var. Seçim yarın olacakmış gibi çalışmalarımıza başlayalım. Kimseye pabuç bırakmadan kendi irademizi göstereceğiz. Özgürlük, adalet, barış, bizler kazanacağız” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir