Sinoplu öğrenciler, barış konulu karikatürleriyle iki dünya birinciliği kazandı

AA

Günümüzde savaşların ve çatışmaların çeşitli nedenlerle devam ettiği dünyada, yeni nesillere daha iyi bir dünyanın mümkün olabileceğini öğretmek için birçok ülkede farklı etkinlikler düzenleniyor.

İtalya’da 27 yıldır barış ve hoşgörünün egemen olduğu bir dünya özlemini gündeme getirmek için okul öncesi, ilkokul, ortaokul, lise öğrencileri ve sanatçılar arasında “Barış ve Hoşgörü” konusunda düzenlenen yarışmaya her yıl binlerce eser katılıyor.

Sinoplu 2 öğrencinin eseri dünya birincisi oldu

Yarışmaya bu yıl Sinop’tan katılan Boyabat Bilim Merkezi Karikatür Atölyesi öğrencisi Defne Demirci ilkokul kategorisinde dünya birincisi olurken, lise son sınıf öğrencisi Didar Aşkın Ayrancıoğlu da liseler kategorisinde dünya birincisi oldu.

İtalya’daki ödül törenine davet edildiler

Ödül kazanan karikatürleriyle dünyaya barış mesajları veren Sinoplu genç çizerler, 1 Aralık Cuma günü İtalya’da düzenlenecek ödül törenine davet edildi. Defne Demirci ve Didar Aşkın Ayrancıoğlu’na ödül olarak 300’er euro para ödülü ve plaketin yanı sıra eserlerinin de yer aldığı yarışma kitabı verilecek.

Eserlerin konuları

Didar Aşkın Ayrancıoğlu, ödül kazanan karikatüründe silahların ve savaş aletlerinin yanmasıyla barış güvercinini oluşturduğunu anlattı.

Defne Demirci de savaşlarla dolu dünyaya bir astronotun uzayda elinde fırçayla barış işareti çizdiğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir