Putin’in dostu yasayı imzaladı: Ömür boyu dokunulmazlık

Belarus Devlet Başkanı Alexander Lukaşenko, kendisine ömür boyu cezai kovuşturmadan muafiyet sağlayan yeni bir yasa imzaladı. Yasa kapsamında, yurt dışında yaşayan muhalefet liderlerinin gelecekteki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olması da engellendi.

Yasa, başkan adaylarına yönelik şartları önemli ölçüde sıkılaştırıyor ve son yıllarda komşu ülkelere kaçan muhalefet liderlerinin seçilmesini de imkansız hale getiriyor. Yeni yasa metnine göre Lukaşenko, iktidarı bırakması halinde ise başkanlık yetkilerini kullanırken işlediği eylemlerden sorumlu tutulamayacak.

ÖMÜR BOYU DEVLET KORUMASI TAAHHÜDÜ

Belarus’u yaklaşık 30 yıldır demir yumrukla yöneten 69 yaşındaki Lukaşenko’nun imzaladığı yasa, eski başkanlar ve aile üyleleri için de geçerli olacak.

Buna göre, devlet başkanına ve aile üyelerine ömür boyu devlet koruması, tıbbi bakım, hayat ve sağlık sigortası da sağlanacak. Devlet başkanı görevden ayrıldıktan sonra ise, parlamentonun üst meclisinin ömür boyu daimi üyesi olacak.

‘DİKTATÖRÜ ADALET ÖNÜNE ÇIKARACAĞIZ’

2020 yılında komşu Litvanya’ya kaçan muhalefet lideri Svetlana Tikhanovskaya, yeni yasanın Lukaşenko’nun ‘kaçınılmaz gelecek korkusunun bir ürünü’ olduğunu söyledi. Lukaşenko’nun iktidardan ayrıldığında başına ne geleceği konusunda endişelenmesi gerektiğini söyleyen Tikhanovskaya, “Binlerce Belaruslunun kaderini mahveden Lukaşenko, uluslararası hukuka göre cezalandırılacak ve hiçbir dokunulmazlık onu buna karşı koruyamayacak, bu sadece an meselesi” dedi.

“Diktatörün adalet önüne çıkarılmasını sağlayacağız” diyen Tikhanovskaya, aralarında Nobel Barış Ödülü sahibi Ales Bialiatski’nin de bulunduğu en az 1500 siyasi mahkumun cezaevlerinde tutulduğunu belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir