Ne konuştular: İmamoğlu’ndan Kurum’a telefon

AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkan adayı Murat Kurum, Haliç Kongre Merkezi’nde televizyon, gazete ve dijital medya genel yayın yönetmenleri ve medya temsilcileriyle bir araya geldi. Toplantıya, AKP İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, İl Kadın Kolları Başkanı Saliha Demirer ve İl Gençlik Kolları Başkanı Muhammed Cem Çekerek de katıldı.

Kurum, ”İBB Başkanı ile aranızda bir görüşme oldu mu?” sorusuna karşılık, “Ekrem İmamoğlu ile dün görüştük. İyi niyet temennilerinde bulunduk. Demokratik, sonunda İstanbul’un kazanacağı bir yarış olması hepimizin arzusu.” dedi.

“KOPYA İFADESİ HOŞ DEĞİL”

”İBB Başkanı İmamoğlu, konuşmalarında, açıkladığınız projelerin kendisinin olduğunu, kopya çektiğinizi iddia ediyor, ne diyorsunuz?” sorusunu Kurum, “Kopya ifadesi hoş değil. Öncelikle iyi olan şey kopyalanır. İstanbul’da iyi olan hiçbir şey olmadığı için kopyalanacak bir şey de yok.” diye yanıtladı.

SAHİPSİZ KÖPEK SORUNUNA NASIL BAKIYOR

Kurum, ”Sahipsiz sokak hayvanlarıyla ilgili nasıl çalışmalarınız olacak?” sorusuna karşılık, “39 ilçeye hayvan bakım merkezleri yapıp, orada hayvanlarımızın bakımları, aşılama, tedavi, kısırlaştırma işlemlerinin yapılacağı tesisleri kazandırıp, bu tesislerin giderlerini de İBB olarak biz sağlayacağız. Sahipsiz sokak hayvanları sorununu çözmeye ilişkin gerekli irade neyse, o iradeyi milletimizle birlikte koyacağız. Sokakları güvenli hale getireceğiz.” dedi.

OLASI BÜYÜK İSTANBUL DEPREMİ

“İstanbul depreme hazır demek için ne kadarlık bir süreye ihtiyaç var?” sorusuna karşılık Kurum, bir an önce İstanbul’un güvenli hale getirilmesi gerektiğini, İstanbulluların olası depremde enkaz altında kalma endişesi yaşamasını istemediklerini söyledi.

Kurum, “Bunun için ne kadar süre gerekir? Bence 51 gün. 31 Mart’ta İstanbullular aslında bunun kararını verecekler. Bu manada projelerimizi, hedeflerimizi açıkladık. Bunu gerçekleştirebilmek için de ben istiyorum ki tüm İstanbullularla bu iradeyi net bir şekilde gösterelim. Bu irade, bu manada İstanbul’da bir hareket haline gelsin.” diye konuştu.

İSTANBUL’UN NÜFUSUNUN DÜŞMESİ

Kurum, İstanbul’un tarihinde nüfusunun ikinci kez düşmesiyle ilgili soruya, “Biz İstanbul’un nüfusunun artmasını istemiyoruz, nüfusta sabit kalmasını arzuluyoruz. Buna ilişkin bir çalışma yapacağız. Bu manada ‘dışa göç’ dediğimiz Anadolu’ya tersine göçü teşvik edecek adımlarımız da olacak.” yanıtını verdi.

“1,4 PUAN ÖNDEYİZ”

”İstanbul’la ilgili yapılan anketlerde durum nasıl görünüyor?” sorusuna Kurum, “İlk adaylığımız açıklandığında anket yaptırdım. O zaman 1,5 ile 2 puan gerideydi ki piyasada gezen anketler 8 ile 0 puan geride gösteriyordu ama öyle değildi. Sonra projelerimizi açıkladık, sahaya çıktık. İstanbullularla bütünleştik. İstanbullular bizi sevdi, biz onları sevdik. Lansmandan sonra yaptırdığımız ankette de yayında da söylediğim gibi 1,4 puan öndeyiz. Bildiğim kadarıyla CHP’nin anketi de böyle söylüyor.” yanıtını verdi.

KANAL İSTANBUL SÖZLERİ

Murat Kurum, “Kanal İstanbul konusundaki tavrında değişiklik olup olmadığı” sorusuna karşılık, “İstanbul’un gündeminde olmayan konular bizim de gündemimizde olmayacak. İstanbullunun beklediği, deprem riskinin ortadan kaldırılması, ulaşım çilesinin bitmesi. Gündemde ne varsa onun peşinden koşacağım.” ifadelerini kullandı.

TAKSİ SORUNUNA KARŞI VAADİ

İstanbul’daki taksi sorununa ilişkin soruyu da Kurum, ”Eksik varsa yönetmelik ve kanunların düzenlenmesi için gerekli adımı atacağız. Ortada bir karmaşa var, bunu ortadan kaldıracağız. Taksicilik standardı yükselecek. Herkes taksicilik yapamayacak. Taksicilik yapacak kişilerin belli eğitimden geçmesi gerekiyor. Sertifikalandırdığımız, ödül-ceza-prim uyguladığımız sistemi uygulamaya geçireceğiz.” diye yanıtladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir