Putin, Ukrayna işgalini böyle savundu: ‘Asıl mağdur Rusya’

İkinci Dünya Savaşı’nın sona ermesinin 78’inci yıldönümü dolayısıyla Rusya başkenti Moskova’nın ünlü Kızıl Meydan’ında yapılan askeri geçit töreninde konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna işgalini “Asıl mağdur olan Rusya. Batı bize savaş açmış bulunuyor. Ama bu savaşı da kazanacağız” dedi.

Askeri geçit töreni nedeniyle Kızıl Meydan çevresinde görülmemiş güvenlik önlemleri alındı. Sokak ve caddelerde resmi ve sivil polisler devriye gezerken, meydana yaklaştıkça cep telefonların çalışmadığı gözlendi. Askeri geçit törenine sadece seçkin davetliler alınırken sıradan halkın Kızıl Meydan’a yaklaşmasına dahi izin verilmedi. Törende Belarus, Ermenistan, Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan liderleri bulundu.

GELECEĞİMİZ UKRAYNA’DA

Bu ortamda kürsüye çıkan Vladimir Putin, geçen yılki törende yaptığı “Ukrayna’ya müdahale etmeye mecbur bırakıldık” tezinden farklı olarak “Asıl mağdur olan Rusya” iddiasını savundu. Putin, “Rusya devletinin geleceği Ukrayna’daki başarımıza bağlı. Ukrayna cephelerinde savaşan askerlerimize sesleniyorum. Hepimizin kaderi sizin elinizde” dedi.

RUSYA’NIN TANKI MI BİTTİ

Törende önceki yıllara kıyasla daha az silahın yer alması dikkat çekti. İkinci Dünya Savaşı’nın simgesi tarihi T-34 tankları yanı sıra modern silah olarak sadece iki çeşit zırhlı piyade aracı, birkaç S-400 hava savunma bataryası, İskender füze sistemleri ve nükleer başlık taşıyan ‘Yars’ füzesi gösterildi. Törende modern tankların yer almaması “Rusya’nın tankı mı bitti” yorumlarına yol açtı.

UKRAYNA’YA 1.2 MİLYAR

Rusya’nın tanklarının azaldığının konuşulduğu ortamda ABD, Ukrayna’ya 1.2 milyar dolarlık yeni askeri yardım açıkladı. Bununla ABD’nin Şubat 2022’den bu yana Ukrayna’ya yaptığı yardım 36 milyar doları aştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir