Özgür Özel: Son bir ayda şehit olan 25 askerimizden 23’ü Pençe-Kilit operasyon bölgesinden

T24 Haber Merkezi

Pençe-Kilit Harekatı bölgesinde 9 askerin şehit düşmesinin ardından Genel Başkan Özgür Özel’in çağrısıyla CHP MYK olağanüstü toplandı. MYK sonrası Özel, açıklamalarda bulundu.

Özel, şunları söyledi: 

“Dün Pençe-Kilit operasyon bölgesinden gelen ve tüm milletimizi talihsiz bir acıya boğan haberlerle sarsıldık, kahrolduk. Üs bölgesine PKK tarafından gerçekleştirilen sızma girişimiyle 9 vatan evladımızı kaybettik. Uzman çavuşlarımız, sözleşmeli erlerimiz şehit oldular. Bir kez daha Allahtan rahmet, yaralı askerlerimize acil şifalar, milletimize ve ailelere başsağlığı diliyoruz. Son bir ayda 25 askerimiz şehit düştü. 25 haneye ateş düştü. Her gelen şehit haberinden sonra lanetledik, kınadık, Allah’tan rahmet diledik. İktidar partisi uyarıları dinlemek, önlem almak yerine sanki alışılmış bu haberlerde ezberlerini tekrar etmeye devam ettiler. Son bir ayda şehit olan 25 askerimizden 23’ü Pençe-Kilit operasyon bölgesinden. Kasım, aralık ve ocak aylarında aynı üs bölgesine 3 saldırı oldu ve toplam 19 şehidimiz var o üs bölgesinden.

Şimdi hatırlatmak gerekiyor, 23-24 Aralık’ta Pençe Kilit’te birer gün arayla 12 şehit verdik. Biz CHP olarak o tarihlerde Meclis’in bilgilendirilmesini, milli yas ilan edilmesini istedik. Bölgedeki askerlerin can sağlığının sağlanması için her türlü adımın atılmasını istedik.

Sağlık desteği ve tıbbi müdahale için imkanlar yeterli mi? askeri hastanelerin kapatılmasının bu zafiyetteki payı nedir diye sorduk. Önceden her timde bulunan askeri doktorlar yerine şimdi o doktorların bulunmaması ihtiyaç olduğu zaman sivil doktor görevlendirilmesi altın saat uygulamasında nasıl zafiyet yaratıyor biz bunu özellikle sorduk. Biz bu sorulara 18 gündür tek yanıt alamadık.

Sorumluları meşrulaştırmamak için onların peşine dizilmedik, onlarla aynı metne imza atmadık. Aynı metnin altında sorumlularla buluşup onların sorumluluğunu hafifletme oyununa gelmedik. O gece biz kendi bildirimizi kaleme aldık ve yayınladık. Bize neden imza atmıyorsun diyenlere biz Gara’da da imza atmadık, siz de atmamıştınız. Ne değişti diye de sorduk. Şimdi de soruyoruz, o gün imza attınız. Kendi bildirisini imzalayan ve kendi bildirisinde ortak bildiriye göre çok daha net ve sert bir şekilde terörü lanetleyen ortak bildiri kınamakla yetinirken lanetleyen CHP’ye sanki terör örgütünü koruyormuşçasına muamele yapacak kadar hadsizleştiniz, utanmaz davrandınız ve provoke ettiğiniz, görevlendirdiğiniz birtakım yandaşlarınızı sosyal medyada hatta kutsal ibadethanemizde, camiide üzerimize saldınız. Peki şimdi ne oldu? O gün atılan imzalar dün akşamki şehitlere mani oldu mu? O gün cevapsız bırakılan sorulan cevaplanaydı, bahsettiğimiz eksikler giderileydi birbirinin tıpatıp aynısı bu olay olur muydu?

Bunun sonu gelmeyecek mi diyenlere vatan haini muamelesi yapmak kolay. Hadi attığınız imzalar durdursaydı şehitleri. O yüzden soruları sormaya ve sorumluların arkasına dizilmeye, hak aramaya devam edeceğiz. Evlatlarımızın kanı yerde kalmayacak diyorsunuz, 15 gün sonra silah arkadaşlarının kanı dökülüyor. Biz evlatlarımızın kanı yerde kalmasın demek yerine artık evlatlarımızın kanı akmasın diyoruz. Bunun için de tedbir alın, akılcı olun diyoruz. O üs bölgesinde kalınacaksa güvenlik tedbirleri tam alınacak. Alınamayacaksa o evlatlar orada feda edilmeyecek diyoruz. Sırça köşklerinde oturup, konforlu kaloriferli evlerinden tweet atmakla önüne gelene terörist demekle olmuyor. -14 derecede can veriyor o çocuklar. Onların piriket evlerdeki ana babalarının yüreğine ateş düşüyor.

 

 

Şehit sayısı 9’a yükseldi; askerlerin haberleri peş peşe duyuruldu

MSB tarafından yapılan son açıklamada, Pençe-Kilit Harekâtı bölgesinde çıkan çatışmada 9 askerin şehit olduğu bildirildi.

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), 12 Ocak’ta Pençe-Kilit Harekâtı bölgesindeki çatışmada 5 askerin şehit olduğunu, 3’ü ağır 8 askerin ise yaralandığını duyurmuştu.

Gece boyunca toplam dört açıklama yapan MSB, ilk önce 5 olarak duyurduğu şehit sayısını, ardından bir askerin; son olarak da yarım saat arayla üç askerin daha şehit olmasıyla 9 olarak açıkladı.

Yaralı askerlerin ise hastanede tedavi altında olduğu aktarıldı.

Şehit haberlerinin ardından açıklama yapan MSB, Irak’ın kuzeyindeki Metina, Hakurk, Gara ve Kandil bölgeleri ile Suriye’nin kuzeyine hava harekâtında bulunulduğunu bildirdi.

TIKLAYIN – Askerlerin haberleri peş peşe duyuruldu | MSB: Şehit sayısı 9’a yükseldi

TIKLAYIN – Siyasilerden tepki yağdı: Terör örgütü ve destekçilerine lanet olsun!

TIKLAYIN – İyi Parti, yerel seçim kampı ve aday tanıtım toplantılarını iptal etti

TIKLAYIN – CHP MYK, şehitler için olağanüstü toplanıyor

TIKLAYIN – Ömer Çelik duyurdu: AKP aday tanıtım toplantısını erteledi

TIKLAYIN – İçişleri Bakanı duyurdu: “Sosyal medyada terör örgütünü öven hesaplar tespit ediliyor”

TIKLAYIN – Dezenformasyon Merkezi’nden “şehit askerlerin isimleri” hakkında açıklama: Asılsız bilgiler!

TIKLAYIN – Şehit haberleri art arda geldi, spor camiası tek yürek oldu

TIKLAYIN – Milli Savunma Bakanlığı: Dört bölgeye hava harekâtı düzenledi

TIKLAYIN – Emekli Tümgeneral Osman Pamukoğlu’nun sözleri yeniden gündem oldu: Üs demek, sen sabitsin demek, sen gözetleniyorsun, sen takip ediliyorsun demek

TIKLAYIN – Dolmabahçe’de güvenlik toplantısı: Bakanlar ve MİT başkanı, Erdoğan başkanlığında toplanacak

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir