Özel okullara kutlama kriteri

OZAN ÖMER KADÜKER – Yönetmelikte özel okullardaki kutlamalara sınırlama getirilmesinden ücretsiz okuyacak öğrencilerin nasıl seçileceğine kadar birçok değişiklik yapıldı. Öne çıkan bazı değişiklikler şöyle:

■Türk milletinin millî, ahlâki, insani, manevi ve kültürel değerlerine aykırı, öğrencilerin psikososyal gelişimine katkı sağlamayan etkinlik ve kutlamalar yapılamayacak.

■Ortaokul öğrencilerinin sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlerle birlikte akademik gelişimlerine yönelik çalışmaların yapılacağı “sosyal etkinlik ve gelişim merkezi” adıyla yeni bir kurum türü tanımlandı.

■Okullarda Bakanlıkça onaylanan ders kitaplarının okutulması esas kılındı.

■Özel Öğretim Kurumları Kanunu’nda ücretsiz eğitimde öncelik sağlanan, harp veya vazife malulü sayılanların ilk ve orta öğretim çağındaki çocukları ile haklarında korunma, bakım veya barınma kararı verilen çocukların yerleştirme işlemleri merkezi sistemle MEB tarafından gerçekleştirilecek

■Organize sanayi bölgelerinde açılan meslek liselerinden teşvik kapsamında olmayan alanlara öğrenci kabul etmek isteyen kurumların bu öğrencilerden ücret alabilmeleri sağlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir