İsrail’deki Hamas çatışması Tel Aviv Borsası’nı da etkiledi: Endeks ve bankacılık hisseleri düştü!

Hamas’ın silahlı saldırıları sonrası İsrail’in buna karşılık olarak ‘savaş durumu’ ilan etmesi ve bu ‘savaş durumunun’ şu an için ne kadar süreceğinin bilinmemesi ekonomiye yönelik endişeleri artırdı.

Habertürk’ün bildirdiğine göre İsrail’de yaşanan çatışmaların ardından Tel Aviv Borsası’nda gösterge endeksi TA-125 bugün yüzde 6.7 değer kaybetti. Bankacılık hisselerindeki düşüş yüzde 8’i aştı.

İsrail’de son yılların en büyük çatışmaları yaşanırken, bu durum pazar günleri işleme açık olan Tel Aviv Borsası’nda sert satışlara yol açtığı belirtilirken bunun bir yansıması olarak bugün Tel Aviv Borsası’nda gösterge TA-125 endeksi yüzde 6.7 değer kaybetti. Daha büyük şirketlerin yer aldığı TA-35 endeksi de yüzde 6.5 düşerken, bankacılık endeksindeki düşüş yüzde 8.7’yi buldu.

İSRAİL EKONOMİSİNİN TOPARLANMASI ZAMAN ALABİLİR

Tel Aviv Borsası’ndaki düşüşle ilgili The Times of Israel’e değerlendirmede bulunan Psagot Investment House Baş Stratejisti Ori Greenfeld bu hafta sonu yaşanan çatışmaların finansal piyasalara etkisinin daha önceki yıllarda yaşananlara göre daha sert olabileceğini kaydederek şu ifadeleri kullandı:

“Daha önceki operasyonlarda İsrail ekonomisi büyük bir zarar görmemişti ancak bugün bu fazla iyimser bir senaryo olur. Daha önce yaşanan olaylarda piyasalar 1 veya en fazla 2 günde toparlanmıştı ancak bu sefer yerel piyasanın hızlıca toparlanması zor görünüyor.”

PARA ANALİZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir