HÜDA PAR, Gaffar Okkan Cinayeti Davasında Yargılanan İsmi Aday Gösterdi

HÜDA PAR Gaffar Okkan cinayeti davasında Hizbullah üyeliği ile yargılanan Ali Bilmez’i Diyarbakır Bismil’de Belediye Başkan Adayı olarak açıkladı.

Adı sürekli 1990’lı yıllar ve 2000’li yılların başında domuz bağları, siyasi cinayetler ve faili meçhulelrle anılan Hizbullah’ın devamcısı olduğu iddia edilen HÜDA PAR’ın yerel seçimlerde gösterdiği adaylar tartışmalara konu oluyor.

Gazete Pencere’den Tolga Balcı’nın haberine göre HÜDA PAR Aday Tanıtım Programı’nda Diyarbakır Bismil’de İlçe Belediye Başkan adayı olarak HÜDA PAR Bismil eski İlçe Başkanı Ali Bilmez’i aday gösterdi.

Bilmez’in adı Gaffar Okan cinayetinde geçiyordu.

Partinin aday gösterdiği Bilmez’in ismi 5 polis memuru ile birlikte şehit edilen Diyarbakır Emniyet Müdürü A. Gaffar Okkan’a suikast iddianamesinde geçiyor.

Hizbullah tarafından öldürülen Okkan cinayetinde Hizbullah üyeliğinden tutuklu yargılanan Ali Bilmez hakkında 15 yıla kadar hapis itenmişti.

15 yıl hapsi istenmişti

İddianamede,Ali Bilmez hakkında TCK’nın 168/2. maddesi uyarınca 15’er yıl hapis cezası istenmişti.

TCK’daki değişiklikle serbest kaldı

Okkan cinayeti sanıklarından Ali Bilmez mahkeme tarafından tutuklu kaldığı süre göz önüne alınarak serbest bırakılmıştı.

Bilmez’e tahliye yolu AKP tarafından değiştirilen TCK değişikliği ile açılmıştı. Hükümet tarafından AB uyum çerçevesi gereğince 1 Nisan 2005 tarihinde yürürlüğe giren TCK’da örgüt üyeliği suçu için “5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası verilir” ibaresi pek çok örgüt yöneticisinin serbest kalmasına neden olmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir