Bill Gates, GPT’nin Yapay Zekasının “Devrim Niteliğinde Bir Teknoloji Atılımı” Olduğunu Söyledi!

Yapay zeka teknolojisinin son zamanlardaki hızlı yükselişi beraberinde birçok soruyu da getiriyor. Yapay zekanın inasnlara yardımcı olduğunu düşünenler de var, insanlık için bir tehdit olabileceğini söyleyenler de. Bakalım Bill Gates bu konuda ne düşünüyor. Detaylara buyurun ?

Kaynak: https://www.bloomberg.com/news/articl…

Microsoft Corp.’un kurucu ortağı Bill Gates, OpenAI’ın yapay zeka araçlarının, hayatı boyunca karşılaştığı iki devrim niteliğindeki teknolojiden biri olduğunu söyledi.

67 yaşındaki milyarder, yeni teknolojiyi ‘grafiksel kullanıcı arayüzünden bu yana teknolojideki en önemli gelişme’ olarak gördüğünü açıkladı. 

Gates, Gates Notes blogunda şöyle dedi:

‘Yapay zekanın gelişimi, mikroişlemcinin, kişisel bilgisayarın, internetin ve cep telefonunun yaratılması kadar temeldir. İnsanların çalışma, öğrenme, seyahat etme, sağlık hizmeti alma ve birbirleriyle iletişim kurma şekli değişecek. Tüm endüstriler yapay zeka etrafında yeniden şekillenecek.’

Microsoft’un ek 10 milyar dolarlık yatırımıyla desteklenen OpenAI, geçen hafta metin üreten devasa bir yapay zeka modelinin en son sürümü olan GPT-4’ü piyasaya sürdü.

OpenAI, GPT-4’ün standartlaştırılmış testleri başarıyla geçtiğini söylemişti. Ancak Princeton Üniversitesi’nden bir profesör ve bir doktora öğrencisi bu hafta bir blog gönderisinde, bunların teknolojinin yeteneğini değerlendirmek için yanlış ölçütler olabileceğini savundu.

Zamanının çoğunu The Bill ve Melinda Gates Vakfı’nda geçiren Gates, yapay zekanın, gelişmekte olan ülkelerdeki sağlık hizmetlerinden eğitime kadar birçok konudaki eşitsizliklerin bazılarını azaltma potansiyelinin olduğunu söyledi.

Bill Gates, vakfının, önümüzdeki aylarda yapay zekayı nasıl kullanmayı umduğu hakkında daha fazla ayrıntı sağlayacağını söyledi. AyrıcaGates, teknolojinin ‘iş gücü, yasal sistem, mahremiyet, önyargı ve daha fazlası hakkında zor soruları gündeme getirdiğini’ kabul etti.

Bill Gates sözlerine şunları da ekledi:

“Yalnızca hali vakti yerinde olanların değil, herkesin yapay zekadan yararlandığından emin olmalıyız. Hükümetlerin ve hayırseverlerin eşitsizliği azaltmasını ve eşitsizliğe katkıda bulunmamasını sağlamada önemli bir rol oynaması gerekecek. Yapay zeka ile ilgili kendi çalışmalarım için öncelik bu.’

Gates ayrıca “yapay zeka ile silahlanmış insanlar” tehdidine de dikkat çekti ve hükümetlerin özel şirketlerle sınırlar belirleme konusunda işbirliği yapması gerektiği sonucuna vardı.

‘Bir makine, insanların bir tehdit olduğuna karar verebilir, çıkarlarının bizimkinden farklı olduğu sonucuna varabilir veya bizi umursamayı bırakabilir mi? Muhtemelen.’

Peki ya sizce yapay zekanın bu ölçüde gelişmesi insanlar için bir tehlike mi? Yorumlarda buluşalım!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir